FANDOM


NSPolandball Football Championship 2016
NSPolandcup2016

Date

June 9-June 10, 2016

Host Country

Hrvenija Hrvenija

Winner

Rstmp Rennen-Slovette

Runners-Up

United Cultures of Aclesia United Cultures of Aclesia

Biggest Win

Kro new Khryov 8-0

Most Goals Scored

United Cultures of Aclesia United Cultures of Aclesia 21

The NSPolandball Football Cup 2016 (Polandcup 2016 for short) is a Football Competition held the day before Euro 2016. The competition involves 16 nations that came in the top 16 in the 3rd Polandvision Song Contest. The host was Hrvenija since that Hrvenija was hosting the Polandvision Song Contest.

The 17th and 16th placed countries will have a qualifying match on the 7th and 8th of June, it will be a two legged match to decide which one of the 17th and 16th placed nations will qualify for the NS Polandcup.

Host Edit

Hrvenija was selected as the host for being the host for Polandvision Song Contest 3. It has automatic qualification for being locked in the Top 5, so it has auto qualification.

Polandvision 3 Placings Edit

These were the placements in the 3rd Polandvision Song Contest.

Draw Country Artist Song Place Points
01 Serbia Kosovo and Montenegro Serbia Kosovo and Montenegro Tajči Hajde da ludujemo
02 SKM Macedonia SKM Macedonia Elena Risteska Ninanajna
03 Kondika Kondika Poli Genova If Love was a Crime
04 Dreamplanet Dreamplanet Marc Roberts Mysterious Woman
05 Caribinea Caribinea RUSSKAJA El Pueblo Unido
06 Kro new Khryov Goran Bregovic Kalashnikov
07 Scientificum Scientificum Eskimo Disco 7-11
08 Stahn Stahn Tito Y Tarantula After Dark
09 Rustyal Rustyal Полина Гагарина Спектакль окончен
10 Komekong Komekong Wagakki Band Roku Chounen
11 Daenska Flag Daenska Alestorm The Sunk'n Norwegian
12 Hrvenija Hrvenija Nina Kraljić Lighthouse
13 Snaerland Snaerland Greta Salóme Hear Them Calling
14 The Last Stars The Last Stars Justin Bieber Baby
15 United Cultures of Aclesia United Cultures of Aclesia Joe Hisaishi The Girl Who Fell from the Sky
16 Rstmp Rennen-Slovette Cheryl Lynn Got to Be Real
17 Bahtar Bahtar Ruska Dawaj, Dawaj!
18 Amureka Amureka Tom Leher Send the Marines
19 Flenski Flenski Justin Timberlake SexyBack
20 The Danish Confederacy The Danish Confederacy Dire Straits Sultans of Swing
21 Ralioskener Ralioskener The Offspring You're Gonna Go Far, Kid
22 Skarten Skarten Escala Palladio
23 Greater New Finland Greater New Finland Evelina Sireenit
24 Eastern Asian Republic Eastern Asian Republic Black Eyed Peas Bebot
25 Proflag666 Promethean Colonialists JPB & MYRNE Feels Right (ft. Yung Fusion)

The top 16 from the Polandvision Song Contest qualify for the Polandcup.

Play-Off Edit

The 17th and 16th placed countries will face eachother in a 2 legged match.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Kondika Kondika 3-1 The Danish Confederacy The Danish Confederacy 1-0 2-1

Aggregate is the result of both Leg 1 and Leg 2.


Seeding Edit

These is the seeding for the NS Polandcup:

Pot 1

Team PV Pos.
Rustyal Rustyal 1st
Hrvenija Hrvenija 2nd
Kro new Khryov 3rd
Snaerland Snaerland 4th

Pot 2

Team PV Pos.
Dreamplanet Dreamplanet 5th
United Cultures of Aclesia United Cultures of Aclesia 6th
Komekong Komekong 7th
Skarten Skarten 8th

Pot 3

Team PV Pos.
Caribinea Caribinea 9th
Serbia Kosovo and Montenegro Serbia Kosovo and Montenegro 10th
Ralioskener Ralioskener 11th
Daenska Flag Daenska 12th

Pot 4

Team PV Pos.
Bahtar Bahtar 13th
Scientificum Scientificum 14th
Rstmp Rennen-Slovette 15th
Kondika Kondika 16th

Groups Edit

Group 1 Edit

Team Pld W D L Pts
Skarten Skarten 3 3 0 0 9
Rstmp Rennen-Slovette 3 1 1 1 4
Caribinea Caribinea 3 1 0 2 3
Hrvenija Hrvenija 3 0 1 2 1

9th June 2016
Skarten Skarten 1 - 0 Caribinea Caribinea

9th June 2016
Caribinea Caribinea 3 - 2 Hrvenija Hrvenija

9th June 2016
Hrvenija Hrvenija 3 - 5 Skarten Skarten

Group 2 Edit

Team Pld W D L Pts
Scientificum Scientificum 3 2 1 0 7
Serbia Kosovo and Montenegro Serbia Kosovo and Montenegro 3 1 0 2 4
Rustyal Rustyal 3 1 0 2 3
Komekong Komekong 3 0 2 1 2

9th June 2016
Rustyal Rustyal 1 - 4 Scientificum Scientificum

9th June 2016
Komekong Komekong 0 - 0 Scientificum Scientificum

9th June 2016
Rustyal Rustyal 6 - 4 Komekong Komekong

Group 3 Edit

Team Pld W D L Pts
United Cultures of Aclesia United Cultures of Aclesia 3 2 1 0 7
Snaerland Snaerland 3 1 1 1 4
Kondika Kondika 3 0 3 0 3
Daenska Flag Daenska 3 0 1 2 1

9th June 2016
Snaerland Snaerland 0 - 0 Kondika Kondika

9th June 2016
Daenska Flag Daenska 2 - 3 Snaerland Snaerland

9th June 2016
Daenska Flag Daenska 3 - 3 Kondika Kondika

Group 4 Edit

Team Pld W D L Pts
Bahtar Bahtar 3 2 0 1 6
Dreamplanet Dreamplanet 3 2 0 1 6
Kro new Khryov 3 1 1 1 4
Ralioskener Ralioskener 3 0 1 2 1

9th June 2016
Kro new Khryov 8 - 0 Bahtar Bahtar

9th June 2016
Ralioskener Ralioskener 1 - 1 Kro new Khryov

9th June 2016
Dreamplanet Dreamplanet 0 - 4 Bahtar Bahtar

9th June 2016
Kro new Khryov 1 - 5 Dreamplanet Dreamplanet

9th June 2016
Ralioskener Ralioskener 0 - 2 Bahtar Bahtar

Knockout Phase Edit

Quarter-finals Semi-finals Final
       
 Skarten Skarten  1
 Serbia Kosovo and Montenegro Serbia Kosovo and Montenegro  2  
 Serbia Kosovo and Montenegro Serbia Kosovo and Montenegro  0
     Rstmp Rennen-Slovette  1  
 Scientificum Scientificum  2
 Rstmp Rennen-Slovette  4  
 Rstmp Rennen-Slovette  3
   
   United Cultures of Aclesia United Cultures of Aclesia  1
 United Cultures of Aclesia United Cultures of Aclesia  4
 Dreamplanet Dreamplanet  1  
 United Cultures of Aclesia United Cultures of Aclesia  7
     Snaerland Snaerland  0  
 Bahtar Bahtar  2
 Snaerland Snaerland  3  
 

Quarter-finalsEdit




10th June
Bahtar Bahtar 2 - 3 Snaerland Snaerland

Semi-finalsEdit


FinalEdit

Gallery Edit

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.